- OECD a publicat recomandări suplimentare pentru raportarea pentru fiecare țară în parte CbCR. Aceste recomandări acoperă probleme practice care anterior nu aveau răspunsuri concrete.
- Termenul pentru depunerea online a raportului pentru fiecare țară în parte CbCR aferent anului 2018 este 31.12.2019. Amenzile pentru nedepunerea raportului pentru fiecare țară în parte pot ajunge până la 100.000 RON.
- Inspecțiile fiscale din ultima perioadă au demonstrat importanța efectuării de ajustări de prețuri de transfer atât în contabilitate cât și în situațiile fiscale. Dacă aveți planuri pentru efectuarea de ajustări de prețuri de transfer, faceți tot posibilul să le înregistrați și în contabilitate.
- Un nou trend în materie de inspecții fiscale ia avânt. Inspecția fiscală înopinată precede inspecția fiscală de fond. În practică am observat în ultima perioadă numeroase inspecții fiscale de fond demarate la companii cu risc fiscal mare (e.g. companii cu pierderi recurente) la care anterior s-au efectuat inspecții fiscale înopinate.
- Începe numărătoarea inversă pentru actualizarea dosarului prețurilor de transfer de către contribuabilii mari. Reamintim că planul Președintelui ANAF este de a opera modificări în declarațiile fiscale cu privire la colectarea de informații despre tranzacțiile cu părți afiliate.
- Termenul pentru transpunerea Directivei UE 822/2018 ”DAC6” se apropie cu pași repezi și încă nu a apărut public proiectul de transpunere. Sunt șanse mari ca termenul de 31.12.2019 să fie depășit.