Nu există venituri pasive… trebuie să fii foarte activ ca să ai venituri… specialiştii în IQ financiar nu vă spun că bursa e o sală de păcănale… atenţie cum vă gestionaţi veniturile

0
1866

Vineri acţiunile Tesla au scăzut 9%. Acţiunile Tesla erau Nirvana investitorilor pasivi de pe bursă. Acum doi ani, „experţii” de pe internet ne spuneau că suntem idioţi dacă nu cumpărăm acţiuni la Tesla. Ne spuneau că Tesla ne va face milionari într-un mod pasiv.

Comparat cu acum doi ani, acţiunile Tesla au scăzut cu 60%. Ups!

Oamenii au înţeles că inteligenţă artificială de la Tesla nu are nicio legătură cu inteligenţa. Şi că faimoşii roboţi ai lui Elon Musk conduc mai prost decât un copil de 8 ani. Alţi „ experţi” de pe net ne spuneau acum doi ani că suntem nişte idioţi dacă nu investim în imobilare. Ei ne explicau că investiţia în imobiliare este cea mai sigură investiţie pasivă. Între timp acţiunile companiilor din imobiliare au scăzut cu 50%.

Bonus. A apărut cazul Nordis cu sute de investitori pasivi. Ups!

Alţi „ experţi” de pe net ne spuneau acum doi ani că suntem nişte idioţi dacă nu investim în criptomonede. Că nu înţelegem măreţia criptomonedelor. Nu ştiu dacă mai ţineţi minte „faimoasa” criptomoneda făcută de romani, Elrond. „Experţii” de pe net ne spuneau că vom fi milionari dacă cumpărăm Elrond.
După doi ani, criptomoneda Elrond a scăzut 95%. Ups!

Dacă este un singur lucru pe care ar trebui să-l învăţăm de la Warren Buffett este că nu există câştig pasiv. Warren Buffett spune că nu poţi să câştigi bani în mod pasiv. Ca să câştigi bani trebuie să fii foarte activ. Trebuie să cunoşti foarte bine domeniul în care investeşti. Trebuie să analizezi în fiecare zi ce se întâmplă în acel domeniu.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here