„Furtuna in⦠tara"
de Ionel Blanculescu in Editoriale pe 13 Iulie 2007, 00:00
Sau chiar „furtuna in desert" daca tinem seama ca Romănia anului 2007 a devenit desert si la propriu, si la figurat. Ni se intămpla lucruri de neacceptat pentru o minte rationala. Razboiul politic se afla in cel de-al treilea an, facănd victime in special in răndul populatiei. Tara noastra este bolnava, fiind deja izolata pe plan international ca un fel de paria a Uniunii Europene, care genereaza si transfera neperformanta in cadrul UE. Dar sa incercam sa vedem ce-ar putea sta la baza acestui rationament. La loc de frunte se afla razboiul politic, in care politicienii, in loc sa colaboreze si sa actioneze in interesul cetateanului, isi administreaza unii altora lovituri din toata gama, in special sub centura, acea „centura" care a devenit element de referinta in politica dămboviteana. Un alt aspect incriminat este modul jalnic in care incercam sa atragem fonduri europene. Suntem pe ultimul loc in acest domeniu, dar pe locul I in ce priveste apetitul pentru coruptie si fraudarea putinului atras din banii europeni. Spunea un personaj al zilelor noastre ca, dupa ce ca suntem prosti, dovada atragerea fondurilor europene numai 1% din totalul repartizat Romăniei, nu stim nici sa furam, dovada - locul I statuat de forul european la coruptie si fraude cu fonduri europene si nu numai. Jalnic!
Cazurile Tractorul si Electroputere, care tin prima pagina a presei, demonstreaza ca, daca ai vointa, poti produce atăt tractoare, căt si locomotive. De fapt, nu cred ca se asteapta cineva care găndeste rational ca la Brasov sa se mai produca vreodata tractoare sau la Craiova locomotive. La fel ca in sute de situatii similare, baietii cu măini albe si degete delicate, obisnuiti sa manipuleze numai carti de credit, camasi scrobite si costume „Armani" sau „Boss", stiu ca, in schimbul perenei „spagi", vor obtine in final ce si-au propus, si anume terenurile pentru constructii imobiliare in Brasov si Craiova si fierul vechi pentru recuperarea investitiei initiale. Problematica licitatiilor internationale creeaza poate cele mai nefaste efecte asupra Romăniei. Deunazi a avut loc licitatia pentru operatiuni de modernizare la Complexul Energetic Rovinari. Sa va mai spun ce s-a intămplat acolo? Nu, ca mi-e prea jena, iar situatia este mai greu de corectat, de indreptat. Sa va spun insa ca urmeaza CE Craiova. Tot o licitatie, tot la vreo 200 milioane euro, tot pentru modernizare in care, pentru prima data in istoria postdecembrista, in cadrul licitatiei de achizitie de servicii de modernizare-retehnologizare va avea loc si licitatia de finantare. Pentru ca licitatia va intra cu siguranta in Guinness Book, am sa subliniez, pentru cei mai putin familiarizati cu astfel de licitatii, ca in cadrul acesteia se liciteaza compania care va executa lucrarea in cele mai bune conditii tehnice si financiare si tot aceasta firma va trebui sa prezinte, in cadrul aceleiasi licitatii, si sursa de finantare. Mai altfel spus, vrei sa cumperi un autoturism, faci o licitatie, căstiga o marca auto careia ii ceri sa-ti finanteze cumpararea, in loc sa mergi tu la o banca sa-ti obtii finantarea. Ce spuneti de o astfel de licitatie? Eu cred ca este organizata cu adresa, acceptănd sa prezinte o astfel de oferta neobisnuita, numai acea companie „aleasa", care „si-a aranjat" participarea.
Mai vorbim si despre piata de capital romăneasca? In lipsa interventiei Parchetului si a incriminarii a ceea ce s-a petrecut si se petrece, manipularea pietei a devenit o forma rapida de imbogatire a unora in dauna acelor prosti care au crezut ca se pot transforma in investitori, asa cum au vazut ei la televizor.
In domeniul fortei de munca, firmele romănesti nu mai au angajati si cauta salariati in afara tarii. De ce? Simplu: daca fiscalitatea pe salarii s-ar reduce corespunzator, angajatii din Romănia ar putea ramăne in tara, motivarea atragăndu-i. Nereducănd aceasta impozitare, devenita flagel national, forta de munca romăneasca lucreaza oriunde, numai sa primeasca un ban in plus.
Sa va mai amarasc cu ce se intămpla pe piata valutara? Nu, ca oricum tristetea si amaraciunea exportatorilor sunt peste limitele admise. Musca leul din exportatori de chiar te apuca mila.
Insa ce credeti ca mai functioneaza in Romănia? Va spun eu: speculatiile. Cu terenuri, cu actiuni, cu valute, cu viata romănilor si cu multe altele. In rest, se zice ca invatamăntul nu functioneaza, sistemul de pensii revizuit nici atăt, cel judiciar cu multe sincope⦠Ce ramăne valid? Mai nimic, in conditiile in care păna si clima noastra temperata s-a schimbat! Anotimpuri nu mai sunt, totul s-a transformat in furtuna⦠in tara⦠in desert!
Adauga comentariu:
SFIN ÎŢI OFERĂ
Un american liniştit
Începând din 15 martie, Săptămâna Financiară vă oferă un film despre dragoste, trădare şi război, realizat de Phillip Noyce, cunoscut în special datorită filmelor de acţiune şi thriller, precum „Colecţionarul de oase”, „Sliver”, „Sfântul” sau „Jocuri patriotice”.

