56.000 de euro: costul unui loc de muncă creat de stat

de Florin Rusu in News pe 18 Noiembrie 2011, 17:40

  • print
  • rss

Cheltuielile de personal vor creşte extrem de timid în anii următori, sub rata inflaţiei

Chiar dacă bugetarii mai speră într-o minune, într-o majorare a salariilor anul viitor, un lucru este cert: cheltuielile cu personalul vor fi îngheţate în 2012. Proiectul de buget cuprinde o majorare de doar 0,83%, de la 17,1 în 2011 la 17,3 miliarde de lei în 2012. Nici în anii viitori nu este estimată o creştere considerabilă a cheltuielilor de personal: în 2013 ele vor ajunge la 19,1 miliarde de lei, în 2014 la 19,8, iar în 2015 la 21,1. Sume nominale care vor fi roase de inflaţie. Premierul are însă soluţii alternative: intenţionează să investească masiv în crearea de noi locuri de muncă.
În 2011 cheltuielile de personal s-au majorat de la 15,7 la 17,1 miliar­de de lei, ceea ce ar trebui să se transpună într-o creş­tere considerabilă a sala­ri­ilor, cu atât mai mult cu cât, susţin oficialii guvernamentali, numărul bugetarilor a scă­zut de la 1,4 la puţin pes­te 1,2 milioane. Măsura de re­du­cere a personalului bugetar era probabil necesară, însă trebuia acompaniată de mă­suri complementare de rela­xa­re a controlului asupra me­diului de afaceri pentru ca sec­torul privat să poată ab­sorbi masa de disponibilizaţi a statului. Aşa se face că premierul Emil Boc are o nouă prioritate, valabilă şi pentru rec­tificarea de buget, dar şi pentru bugetul anului 2012: „Investiţiile şi locurile de mun­că reprezintă prioritatea României şi a românilor şi, ca atare, se va regăsi în proiec­te­le de acte normative pe care Guvernul le va înainta.”

280 de miliarde de euro pentru eradicarea şomajului
Cum se va transpune în practică noua viziune a premierului Boc? Discursul dedicat deschiderii noului tronson de autostradă Orăştie-Sibiu explică pe larg procesul de creare de noi locuri de mun­că. „Sunt alţi 44 de km de autostradă care pornesc, este o valoare a investiţiei de 280 de milioane de euro pe cele două tronsoane, de la O­răştie la Sibiu. Se creează prin cele două şantiere alte 900 de locuri de muncă pentru cetă­ţenii din zonă, iar 60 de mi­lioane din totalul lucră­rilor sunt bani care se duc în materialele de construcţii. Ce­le 900 de locuri de muncă antrenează pe orizontală cam cinci oameni la unul creat direct în şantiere. Deci, dacă facem un calcul, 900 x 5, sunt 4.500 de oameni care vor avea locuri de muncă în România datori­tă acestor şantiere”. În rezumat, statul, prin investirea a 280 milioane de euro, creează temporar măcar 5.000 de lo­curi de muncă. Rezultă un efort de 56.000 de euro pe loc de muncă nou creat, potrivit calculelor premierului. Dacă Executivul îşi va propune cons­truirea a 4.400 de kilome­tri de autostradă, atunci ar crea nu mai puţin de jumă­ta­te de milion de noi locuri de muncă, investind „doar” 28 de miliarde de euro. Iar dacă s-ar ambiţiona şi ar investi 280 de miliarde de euro, ar pu­tea angaja 5 milioane de români, care, adăugaţi celor aproximativ 4 milioane deja prezenţi pe piaţa muncii, ar ajunge exact la numărul total al populaţiei active din Româ­nia. Am avea în mod real şo­maj zero, şi nici n-ar mai fi nevoie de agricultură pentru că oricum populaţia angajată în acest sector nu plăteşte impozite!
 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net