DRIVE TEST: Isuzu D-Max: cea mai accesibilă utilitară de familie

de Gabriel Dogaru in Auto pe 23 Septembrie 2011, 16:51

  • print
  • rss

Versiunea double-cab, cu motor 2.5 litri diesel, costă sub 25.000 de euro

Foto
În urmă cu doi ani, pe piaţa românească era lansat un nou pick-up cu evidente trăsături utilitare, care avea să concureze nume cu tradiţie din segment. Numai că pick-up-ul nu era unul oarecare, ci unul Isuzu, el însuşi un vehicul cu greutate în zona off-road.
Pentru cunoscători, Isu­zu nu e străin de istoria vehicu­lelor off-road per­­formante, aşa cum s-a în­tâm­plat practic cu a­proa­pe toa­te mărcile japo­neze. Spre deo­sebire însă de ceilalţi producă­tori, Isuzu s-a specializat de-a lungul ani­lor doar pe ve­hicule comerciale, camioa­ne uşoare şi aşa-nu­mitele trucks, pick-up-uri de mari dimensiuni. D-Max, cel mai nou model al mărcii, este practic cel mai mic produs al companiei, fi­ind şi singurul pe care mulţi dintre cumpărători îl aleg şi pentru utilizarea domestică. Nu în ultimul rând, D-Max e re­zul­tatul colaborării dintre GM şi mar­ca japoneză, plat­forma sa fiind regăsită şi pe Chevrolet Colorado pe une­le pieţe. Rivalele sale sunt Toyo­ta Hilux pe de o parte, liderul segmentului, dar şi cel mai scump, şi Mit­su­bishi L200 sau Nissan Navara, cu do­tări comparabile, dar mai scumpe.

Confort şi design
Modelul testat e un Dou­ble Cab carosat, potrivit pentru a fi fo­losit atât în acti­vi­tăţi comerciale, cât şi pentru concediu sau weekenduri la mun­te ori la pescuit. De­sig­nul său este tipic pick-up-u­ri­lor japoneze şi americane, cu o apariţie agresivă şi im­pre­sionantă, linii brute, pline de forţă, departe de emoţia u­nor limu­zine sau chiar SUV-u­ri urbane. Ha­bitaclul păs­trea­ză şi el în linii mari acest stil, nefiind neapărat confortabil, ci mai degrabă spartan, aşa cum se întâmplă cu ma­jorita­tea pick-up-u­rilor. Pozi­ţia ridicată la volan ac­centuează senzaţia de camio­ne­tă a a­ces­tui automobil, con­tribuind la apa­renţa unui sentiment de securitate mai ridicat. Locu­rile din spate sunt ceva mai lipsite de confort, spa­ţiul este, de asemenea, ceva mai re­dus, spătarul fiind totodată rabatabil, pentru a permite creşterea spa­ţiu­­lui de depo­zitare. Dimen­siu­­nile lui Isu-zu D-Max sunt printre cele mai bune din segment, cu 5,03 metri lun­gime (versiu­nea de caroserie single-cab cu cabină extinsă are bena mai lungă - 2,27 me-tri - şi creşte în total cu circa 12 centime­tri), 1,52 metri lă­ţime şi 1,73 înălţime, bena a­jungând la 1,38 metri pentru double-cab. Garda la sol este de 19,5 centimetri, capacitatea de trac­ta­re ajun­ge până la 3 tone, iar sarcina utilă se situează între 722 kg şi peste o tonă, în funcţie de motor şi caroserie.

Performanţe
Motorul care echipează D-Max este un diesel de 2.5 litri, capabil să producă 136 CP şi 280 Nm, fiind în­soţit de o cu­tie de viteze în 5 trepte, etajată astfel încât cel puţin pri­mele două rapoarte să asigu­re un cuplu ridicat în cutia de transfer. Trac­ţiu­nea este de tip 4x4 nepermanent, cu posibilităţi de comandă electroni­că prin intermediul unui bu­ton am­pla­sat la bord. Opţiu­nile sunt 4x2 High, pentru ru­la­rea pe şosea, la viteze mari, 4x4 High, care este dis­po­ni­bilă la viteze mai mici, şi 4x4 Low, pentru sarcini mari şi ru­lare pe supra­fe­ţe ac­ciden­tate şi noroi sau zăpadă. Pen­tru rularea în regim 4x2 trac­ţiu­nea este aplicată punţii spa­te, dife­ren­­ţialul fiind unul cu alunecare li­mitată. Calită­ţile maşinii sunt uşor de evidenţiat în momentul în care este supusă unui efort pe macadam, la urcare, în vad de apă sau alte con­diţii grele. E­chi­pată cu anvelope co­res­punzătoare, D-Max poate re­pre­zen­ta o alegere bună pentru cei care au frecvent nevoie de un vehicul 4x4. În acelaşi timp, motorul nu are un consum foarte mare, circa 9 litri în regim de rulare mixt, cu vâr­furi mai ridicate pentru ru­larea la viteze ridicate pe autostradă. Maşina mai este disponibilă şi cu un motor de 3.0 litri, tot diesel, de 163 CP.

Dotări
Dotările standard pentru versiunea de bază, care costă 17.236 de euro, sunt minime, dar decente, cu aer condi­ţio­nat, două airbaguri, pregătire audio şi două boxe, servodirecţie şi ABS. Maşina este, practic, cea mai ieftină opţiu­ne de pe piaţă din acest segment. Versiunea testată are în plus jante de aliaj, încă două boxe, geamuri electrice şi alte câteva detalii estetice sau funcţio­na­le şi rămâne la fel de accesibilă. Preţul ei începe de la 24.676 de euro, una dintre opţionalele aftermarket existente fiind hard-topul din fibră de sticlă, foarte util, prevăzut cu încuietoare şi un design sportiv, care costă circa 1.000 de euro.

Detalii tehnice
Motor: 2.5 diesel
Putere maximă: 136 CP/3.600 rpm
Cuplu maxim: 280 Nm/1.750 rpm
Viteza maximă: 170 km/h
Acceleraţie (0-100km/h): N.A.
Consum mediu: 8,1 l/100 km
Emisii CO2: 213 g/km
L/l/h: 5,03/1,52/1,73 m
Sarcina utilă: 979 kg
Preţ de bază: 17.236 euro
Taxa de poluare: 125 euro
Impozit anual: 900 lei
RCA: 680 lei


 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare

Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net