Farmers Ethanol şi-a „securizat” viitoarea investiţie de lângă Ploieşti

de Valentin Moraru in Companii pe 5 August 2011, 17:41

  • print
  • rss

Compania a anunţat că vrea să investească 200 de milioane de dolari într-un complex energetic şi agricol

Firma Farmers Ethanol şi-a rezervat terenul necesar investiţiei, iar în prezent efectuează un studiu de fezabilitate pentru afacerile proiectate să funcţioneze în judeţul Prahova. Autorităţile locale, precum şi conducerea Parcului Industrial speră ca investiţia să debuteze la începutul anului viitor, dar deocamdată americanii s-au limitat la „securizarea” terenului şi au demarat studiul de fezabilitate.
Firma cu sediul în statul Ohio vrea să investească 200 de milioane de dolari în judeţul Prahova prin construirea unui complex energetic şi agricol desfăşurat pe un teren de 400 de hec­tare. Americanii au făcut un prim pas prin semnarea unui memorandum cu Parcul Industrial Ploieşti. Fabioara Ionescu, directoarea societăţii, a confirmat pentru SFin interesul acestora: „S-a semnat un document prin care firma americană şi-a rezervat te­re­nul timp de şase luni. În acest interval ei vor efectua un studiu de fezabilitate, iar după aceea este posibil să înceapă investiţia”.
„Americanii au venit, au văzut, au mă­su­rat şi le-a plăcut ce le-am arătat noi la Cio­rani”, a confirmat la rândul său Mircea Cos­ma, preşedintele Consiliului Judeţean Praho­va, instituţie care deţine integral pachetul de acţiuni al Parcului Industrial. „Ei au plătit o taxă pentru ca noi să nu dăm altora terenul, ca să-şi poată efectua liniştiţi studiile de feza­bilitate”, a mai spus oficialul. Astfel, prin do­cu­mentul semnat cu Parcul Industrial Plo­ieşti, Farmers Ethanol şi-a securizat spaţiul ne­cesar viitoarei investiţii, în suprafaţă totală de 400 de hectare.

Planul americanilor
Farmers Ethanol caută în prezent oportunităţi de investiţii în Europa Centrală şi de Est, având deja câteva legături în Serbia, unde în luna martie reprezentanţii firmei s-au întâlnit chiar şi cu preşedintele Boris Ta­dici. În luna mai, americanii au venit în Ro­mâ­nia, unde, în urma discuţiilor purtate cu ministrul agriculturii, Valeriu Tabără, au apă­r­ut primele informaţii despre ceea ce in­tenţionează să construiască. Este vorba în pri­mul rând de un complex în care va fi produs etanol pe bază de porumb şi biogaz, de construirea unor ferme de vite, a unui abator şi a unei fabrici de lactate. De asemenea, proiectul include şi sere de legume, pe o su­pra­faţă de 40 de hectare. Aici trebuie spus
că Parcul Industrial Ploieşti deţine la Cio­rani doar un total de 45 de hectare, însă Fa­bioara Ionescu şi Mircea Cosma ne-au asigurat că s-au găsit deja terenuri astfel încât parcul să poată pune la dispoziţia investitorilor toate cele 400 de hectare de care au nevoie. „Cio­rani este una din puţinele comune care şi-a păstrat terenurile în mod inteligent şi mai ales unitar şi dispune astfel de suprafeţe mari, numai bune pentru asemenea inves­tiţii”, ne-a declarat directoarea parcului industrial.
Potrivit informaţiilor date publicităţii de Valeriu Tabără, proiectul întocmit de ame­ricani poartă numele de „Farmers Agri Ener­gy”, iar capacitatea de producţie a fa­bricii de bioetanol va fi de 200 de tone pe zi. Ame­ri­canii vor să ridice şi o fabrică de concentrat proteic, care va fi utilizat pentru hra­na animalelor dintr-o fermă ce va avea circa 10.000 de capete în faza iniţială şi pes­te 20.000 după circa doi ani. Acestor in­ves­ti­ţ­ii li se adaugă o uzină de tratare a dejec­ţiilor de animale şi uti­lizare a metanului re­zultat din produce­rea de energie şi o uzină de tratare a apei.
Americanii au cercetat iniţial mai multe zone cu potenţial, în judeţele Giurgiu, Tele­or­man şi Olt, partea de vest, cu judeţele Ti­miş şi Arad şi partea centrală şi de nord-vest a Transilvaniei. Preşedintele Consiliului Ju­deţean Prahova ne-a asigurat însă că „yan­keii” au ales să investească lângă Ploieşti. „Sun­tem în top. Ei au oscilat între aceste judeţe, dar au ales să plătească la noi taxa de rezervare a terenului. Sunt convins că vor relua demersul după ce termină studiul de fezabilitate”, ne-a declarat Mircea Cosma, ca­re crede că Prahova este „în top” prin prisma şanselor de a atrage investiţia america­nă. Oficialul ne-a dezvăluit şi câteva as­pecte „de culise” ale negocierilor. „Le-am zis că mai am in­vestitori interesaţi, nişte chinezi, iar ei au zis vă rugăm, nu daţi terenul, plă­tim noi taxa”.

Ce ne costă, ce ne iese
Valeriu Tabără a evidenţiat o serie de aspecte ce relevă avantajele pe care le presupune investiţia americană, iar de cealaltă parte, eforturile pe care trebuie să le depună partea română pentru ca investiţia să capete contur. În primul rând, Tabără a spus că „firma americană îşi propune să lucreze în parteneriat cu investitori români”, dar s-a referit şi la o serie de facilităţi pe care statul român le-ar putea oferi. „Se aşteaptă răspuns la notificările Guvernului la Comisia Euro­pea­nă pentru acordarea de facilităţi”, a mai spus ministrul în urma întâlnirii pe care a avut-o cu americanii.
Printre beneficiile generate de investiţie s-ar putea număra câteva sute de locuri de muncă directe şi circa 3.000 indirecte, o producţie agricolă corespondentă unei supra­feţe de 20.000 de hectare şi, nu în ultimul rând, contribuţii la bugetul de stat estimate la 20 de milioane de euro. În direcţia bene­ficiilor proiectului, reprezentanţii compa­niei americane susţin că vor produce anual combustibil pentru 47.100 de maşini, electri­citate pentru 2.700 de case şi alimente pen­tru 52.200 de persoane.
Proiectul a primit sprijinul Departa­men­tului pentru Energie şi al Departamentului pentru Agricultură şi, de asemenea, au fost încheiate acorduri preliminare pentru fi­nan­ţare şi garantare cu Exim Bank USA şi Over­seas Private Investment Corporation.
Farmers Ethanol este o companie fondată în 2001 în Adamsville, Ohio, şi a dez­vol­tat câteva biorafinării în Statele Unite. Re­­cent, compania a anunţat planuri de in­ves­tiţii în valoare de 135 de milioane de do­lari în Serbia, unde este vorba despre un complex pentru producerea bioetanolului, în vestul ţării, la Smederevo. Din infor­ma­ţiile publicate în această ţară, se pare că americanii au trimis o scrisoare de intenţie auto­ri­tăţilor, iar pasul următor - adică sem­narea unui memorandum - urmează a fi fă­cut în curând.


 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net