Ghişeele din administraţiile financiare şi direcţiile generale ale finanţelor care lucrează cu publicul vor fi închise în perioada 30 iunie – 5 iulie din cauza reorganizării Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală (ANAF).
“Agenţia Naţională de Administrare Fiscală trece în această perioadă printr-un amplu proces de reorganizare şi modernizare. Acesta presupune şi rearondarea contribuabililor începând cu data de 1 iulie la noile administraţii fiscale competente, precum şi transferul, în condiţii procedurale normale, a tuturor informaţiilor necesare pentru deschiderea activităţii administraţiilor financiare operative la noile locaţii”, se explică într-un comunicat al instituţiei.
În perioada menţionată, la administraţiile financiare vor funcţiona doar centrele de asistenţă telefonică, iar pe portalul anaf.ro vor rămâne active doar paginile de informare a contribuabililor.
În acelaşi timp, trezoreriile din administraţiile financiare vor avea program normal în ziua de 30 iunie, continuând cu toate operaţiunile de închidere a lunii, urmând ca în data de 4 iulie să se deschidă numai trezoreriile rămase după reorganizare şi care vor opera pentru toţi contribuabilii rearondaţi.
Guvernul a decis la începutul acestei luni reorganizarea ANAF prin desfiinţarea unor direcţii regionale, disponibilizări şi relocări de personal. În urma reorganizării vor fi desfiinţare aproape 5.000 de posturi, din acestea fiind ocupate doar 1.200.
Restructurarea Agenţiei este una dintre condiţiile pe care autorităţile române trebuia să le îndeplinească până la prima evaluare a acordului cu FMI.