CNVM schimba formula pentru comisioane

de Rodica Orjanu in Piata de capital pe 19 Februarie 2010, 19:00

  • print
  • rss

După tranzacţia din şedinţa de luni, prin care Rompetrol Group a achiziţionat direct de la Bursa de Valori Bucureşti 15,7% din capitalul Rompetrol Rafinare, CNVM a fost nevoită să schimbe formula de calcul pentru perceperea comisioanelor în cazul ofertelor publice.

Grupul Rompetrol urmărea să achite Comisiei un comision cu 4,7 milioane lei mai mic decât în cazul în care toate titlurile ar fi fost preluate prin ofertă, întrucât pentru acţiunile achiziţionate de la bursă cota care revine CNVM este mult mai redusă faţă de cea aplicată în cadrul ofertelor. Pentru tranzacţiile derulate la bursă CNVM percepe un comision de 0,08% din valoarea operaţiunilor.

Totuşi, autoritatea a emis joi un aviz care prevede că orice acţiune cumpărată în perioada unei oferte de preluare, chiar şi direct de la bursă, este considerată ca fiind achiziţionată în cadrul ofertei respective şi ofertantul trebuie să plătească acelaşi comision, de 2% din valoarea titlurilor, cum este în prezent.
Astfel, CNVM va încasa înainte de lansarea ofertelor de preluare cel puţin 1% din valoarea iniţială a acestora, indiferent de numărul acţiunilor cumpărate ulterior în operaţiune, iar la finalul ofertei va încasa şi diferenţa, dacă este cazul, până la 1,8% din suma finală. În prezent, Comisia încasează la finalul ofertelor de preluare 2% din valoarea acţiunilor achiziţionate de acţionarul majoritar şi 1,5% la ofertele de cumpărare. Aceste modificări nu se aplică şi ofertelor care se derulează în prezent la bursă.
De asemenea, CNVM va primi un comision minim de 0,8% din valoarea iniţială a unei oferte publice de cumpărare, iar cumpărătorul va mai achita, dacă este cazul, doar diferenţa până la 1,5% din valoarea finală. Comisia a introdus un nivel minim de 0,3% din valoarea iniţială a ofertelor publice de vânzare, cu excepţia ofertelor publice iniţiale. Nivelul de regularizare este de 0,5% din valoarea finală, cât se aplică şi în prezent.


 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!



Citeste despre: CNVM, Rompetrol, BVB


Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net