Companiile nu pot obţine credite din cauza datoriilor neplătite de stat

de Vasile Pop-Coman in Banci pe 15 Februarie 2010, 23:58

  • print
  • rss

Băncile şi oamenii de afaceri solicită autorităţilor centrale şi locale să-şi plătească în maxim 30 de zile datoriile catre companii, întrucât acestea au dificultăţi în obţinerea de noi credite sau nu-şi pot restructura împrumuturile cu probleme pentru că statul nu-şi onorează la timp obligaţiile de plată către întreprinzătorii particulari.
 
Băncile şi oamenii de afacerii au elaborat o serie de propuneri comune adresate BNR şi Guvernului care au ca scop stimularea creşterii economice prin revigorarea creditării, extinderea ariei de garanţii, schimbarea legii insolvenţei şi reglementarea plăţilor statului către companii în termen de maxim 30 de zile, precum şi achitarea datoriilor restante în cel mult 90 de zile.
 
Asociaţia Română a Băncilor (ARB) anunţă că la iniţiativa acesteia s-a realizat o analiză a unor propuneri formulate de Asociaţia Oamenilor de Afaceri din România (AOAR) şi Asociaţia Naţională a Importatorilor şi Exportatorilor (ANEIR).
 
Măsurile propuse de cele trei asociaţii:
 
-          Reducerea nivelului provizioanelor pe care trebuie să le constituie băncile comerciale;
 
-          Reexaminarea unor prevederi ale Legii insolvenţei şi introducerea de măsuri suplimentare care să împiedice manifestarea unor abuzuri care reduc gradul de încredere în relaţia bănci comerciale-companii;
 
-          Susţinerea în comun a cererii ca autorităţile publice centrale şi locale să identifice soluţii de plată în termen de maxim 90 de zile a obligaţiilor restante ale statului faţă de companii, urmând a se respecta în continuare, în mod strict, măsura anticriză promovată de Comisia Europeană, aceea ca plăţile ce trebuie făcute de stat către companii să fie realizate în maxim 30 de zile. Se propune realizarea, în maxim 60 de zile, a unui registru naţional care să specifice datoriile pe care le are statul către companii şi datele la care urmează a se face plăţile. Acest instrument are rolul de a contribui la creşterea transparenţei activităţii autorităţilor locale şi centrale şi la creşterea gradului de încredere a băncilor în activitatea companiilor, mai ales în privinţa examinării bonităţii acestora la acordarea sau reeşalonarea unor credite;
 
-          Adoptarea de măsuri concrete şi transparente privind utilizarea rapidă şi eficientă a capacităţii de garantare de către guvern a unor credite bancare necesare asigurării cofinanţării proiectelor publice sau private cu fonduri europene. Se va solicita publicarea pe site-ul Ministerului Finanţelor Publice a listei proiectelor ce vor beneficia de aceste garanţii, cu specificarea valorii acestora. S-a apreciat că trebuie folosită integral şi în cel mai scurt timp facilitatea convenită cu FMI/CE de a creşte plafonul de garanţii ce pot fi acordate de Guvern în 2010, de la 7 la 12 miliarde lei.
 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!



Citeste despre: banci, credite, datorii, guvern


Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net