Afacerile VIG în România au stagnat din cauza deprecierii leului

de Adrian Mosoianu in Asigurari pe 29 Ianuarie 2010, 18:06

  • print
  • rss

Companiile din România ale Vienna In­surance Group (VIG) au înregistrat anul trecut prime brute subscrise în valoare totală de 2,606 miliarde de lei, în urcare cu 15,5% faţă de 2008, însă avansul în euro s-a situat la numai 0,3%, la 614,8 milioane de euro, în condiţiile în care rata medie a cursului de schimb a urcat de la 3,6827 lei/ euro în 2008 la 4,2373 lei/euro anul trecut, potrivit datelor BNR. „În Ro­mânia, companiile VIG şi-au majorat veniturile din prime, în monedă locală, cu 15,5%, la un total de 614,8 milioane de euro, conso­li­dând po­ziţia de lider de piaţă a gru­pului”, se arată într-un comunicat al compa­niei aus­triece.
VIG a finalizat, în ultima parte a anului 2008, preluarea operaţiu­ni­lor pe segmentul de asigurări ale gru­­pului austriac Erste Bank din Eu­­ro­pa Centrală şi de Est, înglo­bând şi BCR Asigurări şi BCR Asigurări de Viaţă, din România.
Astfel, primele brute subscrise au urcat anul trecut cu 15,5%, la 2,606 miliarde de lei, de la 2,257 mi­liarde de lei în 2008, avans compus dintr-o creştere de 6% a primelor pe segmentul asigurărilor generale (non-life), de la 2,114 la 2,240 mili­arde de lei, şi o majorare puternică a afacerilor în zona asigurărilor de viaţă. VIG a în­registrat, anul trecut, în România, pri­me subscrise de 366,4 milioane de lei pe piaţa asigu­rărilor de viaţă, de peste 2,5 ori mai mari faţă de nivelul de 143,3 mili­oane de lei din 2008.
În euro, primele brute totale au urcat cu doar 0,3%, de la 613 la 614,8 milioane de euro, cu o scădere de 8% pe segmentul asigurărilor generale, de la 574,1 la 528,4 milioane de euro. Asigurările de viaţă au urcat puternic şi în monedă europeană, de la 38,9 la 86,4 milioane de euro.
La nivel european, Vienna In­surance Group a raportat, de asemenea, o stagnare a subscrierilor în anul 2009, acestea cu­mu­­lând 8,22 miliarde de euro, în cre­ş­­tere cu doar 1,2% faţă de 2008.
 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net