Piaţa premium şi de lux: 12 Bentley, 16 Ferrari, 105 Porsche, 1 Lamborghini

de Gabriel Dogaru in Auto pe 24 Ianuarie 2010, 17:56

  • print
  • rss

Deşi vânzările au scăzut cu aproximativ 60%, clienţii maşinilor de lux din România au fost activi

Foto
Piaţa autoturismelor premium şi de lux a fost în egală măsură afectată de criză în 2009, scăderile fiind extrem de mari, în unele cazuri aducând business-ul la limita supravieţuirii. Piaţa premium second-hand a fost ceva mai activă, înregistrând aproape 40.000 de autovehicule de acest tip importate anul trecut.

Nu atât de voluminoasă precum segmentele mass-market, piaţa premium şi de lux este la fel de importantă pentru industria auto, fie şi numai pentru faptul că produce un profit care de multe ori echivalează sau chiar îl depăşeşte pe cel obţinut din maşinile ieftine, la nivelul unei companii. Doar ca un exemplu, în cadrul Fiat Group, automobilele Ferrari au produs un profit operaţio­nal, în 2008, aproape egal cu cel produs de întreg grupul de automobile (Fiat, Lancia, Alfa Romeo), la un nu­măr de circa 1.000 de ori mai mic de vehicule vândute.
Revenind la piaţa românească, să subliniem faptul că cele trei mari bran­duri germane, Audi, BMW şi Mer­cedes, acaparează în continuare cea mai mare parte a pieţei, circa 76% din segmentele premium şi de lux, însă acest procent se află într-o uşoară scădere faţă de anii anteriori, ca urmare a unor creşteri şi intrări de noi mărci. În general, volumele realizate de aceste mărci sunt sub jumătate din nivelul anului 2008, cu 1.504 unităţi vândute de Mercedes-Benz, liderul din 2009 al pieţei, faţă de 3.825 în 2007. Pe locul al doilea s-a plasat Audi, la o distanţă extrem de mică, 1.470 de automobile, iar BMW a încheiat anul pe locul 3, cu 1.278 de autoturisme înmatriculate. Tre­buie să precizăm că aceste valori nu se suprapun obligatoriu peste cifrele obţinute de importatorii mărcilor res­pective, deoarece în aceste seg­men­te ponderea celor care îşi cumpără ma­şina direct de la dealerii din alte ţări este mai mare. Dincolo de modelele premium „de volum”, mult mai meritoriu a fost comportamentul automobilelor de lux, fie că vorbim despre cele sport, precum Porsche sau Ferrari, fie despre limuzinele cla­sice, cum sunt Bentley sau Maybach. Iar dacă pentru Porsche un număr de 105 exemplare vândute nu mai pa­re atât de ieşit din comun, putem observa că Ferrari, cu cele 16 unităţi care l-au făcut celebru pe fostul mi­nistru al sănătăţii, Ion Bazac, sau Ben­­t­ley, cu nu mai puţin de 12 limu­zine înmatriculate în România, ara­tă că, dincolo de criză, oamenii cu bani şi-au văzut de treabă şi şi-au cumpărat maşinile de care aveau ne­voie. Poate doar singurul Lambor­ghini şi unicul Maybach intrate pe străzile României să pună unele sem­ne de întrebare.
Pe segmentele second-hand, aco­lo unde preţurile sunt cel mult la ju­mă­tate din valoarea de nou a ma­şi­nii, liderul a fost în 2009 BMW, cu 14.398 de unităţi, urmat de Audi, cu 14.127 de maşini. Este drept însă că aici intră şi miile de autoturisme vechi, cumpărate din Germania cu 5.000-6.000 de euro.
Demne de ob­servat ar putea fi cele 149 Porsche, 60 Hummer, 22 Cadillac, 3 Ferrari, 10 Bentley, dar şi 2 Morgan, 6 Lam­bor­ghini şi 7 Rolls Royce, toate rula­te, dar care au fost cumpărate la pre­ţuri ridicate, dată fiind valoarea a­ces­tor mărci. Din partea pasionaţilor şi, în acelaşi timp, a cunoscătorilor, au fost importate şi două piese speciale: un Lotus şi un TVR.
 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Comentarii (8)

@dan Eu printre altele detin si un Lexus RX350 2008 de care pot sa spun ca sunt foarte multumit. Isi face treaba perfect. IS250 din cate am auzit eu e destul de instabil, dar nu am condus unul ca sa pot sa-mi dau cu parerea. Ma intreb oare de ce esti tu nemultumit de IS?

De Cristian pe 31.01.2010 la 00:34

Pommpescule, pana si americanii au vorba lor :"Nothing drives like a bimmer". Am vazut ce bune sunt si Toyota luna asta... Mai invata carte si te rog retrage-ti degetelul de pe "Shift" cand tanstezi si baga-l inapoi in gura visand frumos la o tura cu tramvaiul...

De Cocalarul pe 30.01.2010 la 08:02

Pt cei care vb de Lexus. Am o intrebate pt voi. Detineti un autoturism Lexus ? Pt. persoanele care nu detin e usor a vorbi din auzite. Eu detin unul Is250 si nush cum sa ma scap de el. Nu e ceea ce pare. Detin si un Audi A4 2007 2.0 TFSI care pot sa spun ca e mult mai buna ca Lexus-ul.

De dan pe 28.01.2010 la 19:21

Vizitati www.tufi.ro si citeste Grila taxei auto 2010:calculeaza singur ce taxa de poluare vei plati anul acesta !Calculator taxa poluare 2010 !tufi.ro

De garf pe 27.01.2010 la 11:13

Popescule ,un 'cocalar' isi permite un mercedes sau un bmw ,insa tu ...??? ... tu inca mergi cu metroul ,dacia sau pe jos .

De base pe 25.01.2010 la 22:29

Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare

Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net