„Săptămâna Financiară” a testat în premieră noul propulsor diesel care consumă doar 4,4 litri/100 km
Kia cee’d poate fi considerată o veritabilă vedetă a pieţei de automobile româneşti, la aproximativ 3 ani de la lansarea sa. A surprins atât cumpărătorii, cât şi concurenţa din industrie, a făcut să explodeze vânzările acestei mărci în România şi a devenit în repetate rânduri cea mai vândută maşină de la noi din ţară. Acum conduce în clasamentul celor mai cumpărate modele, depăşind chiar şi nemuritorul Renault Clio Symbol.
Aşa cum se întâmplă în viaţa oricărui automobil, vine o vreme când trebuie să treacă printr-o serie de transformări pentru a-şi păstra proaspătă apariţia. Kia cee’d a suferit un face-lift în acest an, unul mai intens decât obişnuiesc constructorii de automobile să facă.
Înainte de a ne spune opinia despre modificările de design ale modelului compact de la Kia, să precizăm că momentul face-liftului a coincis cu un proces destul de amplu prin care trece brandul, unul marcat în special de introducerea limbajului de design impus de Peter Schreyer, fost designer Audi. Evident că acest lucru se putea face cel mai bine prin schimbarea gamei, iar asta s-a petrecut atât prin înlocuirea unor modele tradiţionale deja pentru Kia, vezi Sorento sau viitorul Sportage, dar şi prin apariţia de modele noi, cum sunt Soul, Forte sau mini MPV-ul Venga, ce stă să vină.
Design
Kia cee’d era cel mai nou model din gamă, dar nu putea rămâne impasibil la toate aceste transformări. Aşa se face că a primit faruri noi, care, prin doar câteva tuşe, şi-au schimbat total alura, devenind mai high-tech, mai moderne, apoi spoilerul frontal, cu proiectoare rectangulare, care subliniază aspectul tehno, şi, mai ales, noua grilă „nas de tigru”, originală, cu care Kia şi Schreyer se mândresc. La partea din spate, modificările au fost mai discrete, prin amplasarea diferită a zonelor specifice în cadrul lămpilor şi alte elemente de design mai mici.
La interior, noul design a adus cu sine o altă serie de modificări, de la volan la unele suprafeţe, inclusiv la arhitectura consolei centrale şi a sistemului audio. În plus, cadranele indicatoare au o lumină roşie, mult mai atrăgătoare. Pe ansamblu, totul s-a îmbunătăţit, a devenit mai proaspăt, maşina reuşind astfel să păstreze într-o mare măsură ritmul extrem de alert şi elitist impus de „greii” acestui segment, adică VW Golf, Opel Astra şi Renault Mégane.
Confort
Dincolo de partea estetică, există un rost funcţional în cee’d, şi asta nu întâmplător, având în vedere că toate autoturismele Kia au o latură practică bine evidenţiată. La cee’d totul ţine şi de dimensiuni, dar maşina pare că se străduieşte să acomodeze mai multe spaţii de depozitare decât alţii, având în continuare grijă de tot felul de obiecte pe care şoferul sau pasagerii ar putea să le plaseze prin habitaclu. Spaţiul este destul şi pentru ocupanţi, mai ales că scaunele au fost modificate pentru a oferi mai mult volum pentru picioare. Volumul portbagajului rămâne neschimbat, în ciuda unei creşteri de 25 milimetri a maşinii, dar, împreună cu bancheta rabatabilă fracţionat, oferă o mulţime de variante pentru bagaje.
Performanţe
Două lucruri sunt demne de evidenţiat la noul Kia cee’d, ambele cu un impact major în comportamentul pe şosea. Primul este suspensia revizuită complet, care a devenit deopotrivă mai confortabilă, pierzând din duritatea pe care o demonstrase anterior, dar a căpătat o şi mai bună stabilitate pe viraje, cu mult peste nume cu pretenţii ale industriei auto. Practic, ruliul este aproape zero până la viteze destul de mari, fără ca acest lucru să aducă după sine disconfort pe suprafeţe denivelate, ci dimpotrivă.
Al doilea element important este noul motor 1.6 diesel, testat de „Săptămâna Financiară” în premieră pentru România. Şi când spunem noul ne referim la faptul că motorul este un produs 2009 al grupului Hyundai Kia, cu performanţe excelente, extrem de elastic, cu o curbă de cuplu rafinată, fără să smucească la intrarea turbinei în funcţiune şi lăsând cei 115 CP să-şi facă treaba în voie. Simultan, cu ajutorul unei cutii în 6 trepte, consumul său este demn de toată atenţia, deoarece comparativ cu 4,9 litri/100 km, în regim urban şi 4,4 - mixt, atât cât precizează manualul, noi am obţinut 5,8 litri urban şi 5,1 mixt, ceea ce reprezintă deja un lucru extraordinar, şi asta pe un motor care avea doar 10 km parcurşi când l-am luat la test. În plus, maşina dispune acum şi de afişajul indicator pentru treapta de viteză optimă, permiţând obţinerea unui consum şi mai bun.
Dotări
Versiunile de echipare rămân aceleaşi ca şi pe modelul anterior face-liftului, cu cea mai ieftină echipare Best, la doar 11.722 de euro, 1.4 benzină, rămânând cea mai accesibilă compactă de pe piaţă. Dotarea standard a acesteia cuprinde oglinzi electrice cu încălzire, geamuri electrice, computer de bord, tetiere active, 6 airbag-uri, CD player MP3 2-DIN cu 6 boxe, comenzi audio pe volan, conexiune USB + AUX, aer condiţionat cu refrigerare torpedou, anvelope Michelin. O dotare extrem de bogată, pe care este imposibil să o găseşti la un model din aceeaşi clasă la acest preţ. Versiunea diesel Best costă puţin mai mult, 13.282 de euro, un preţ de la care concurenţa abia începe versiunile pe benzină. Peste toate, rămâne garanţia full, internaţională, de 7 ani, pe care nicio altă marcă nu şi-a permis-o deocamdată.
Detalii tehnice
Motor: 1.6 turbo diesel
Putere maximă: 115 CP/4000 rpm
Cuplu maxim: 255 Nm/1.900 rpm
Viteză maximă: 188 km/h
Acceleraţie (0-100 km/h): 11,5 s
Consum mediu: 4,4 l/100 km
Lungime: 4,26 metri
Lăţime: 1,79 metri
Înălţime: 1,48 metri
Preţ: 13.282 euro
Calificative SFin
General ****
Aspect ****
Calitate ***
Performanţe ***
Siguranţă *****
Confort ***
Costuri ****