CFR are vagoane noi, dar a rămas fără bani de locomotive

de Sorin Manea in Companii pe 13 Noiembrie 2009, 19:01

  • print
  • rss

Siguranţa transportului feroviar e „la pământ”, dar vagoanele au aer condiţionat

În numai doi ani, CFR Călători a încheiat acorduri de modernizare a vagoanelor de peste un miliard de euro. Miile de vagoane cu termenul de casare depăşit riscă să rugi­neas­că în depouri pentru că mai bine de jumătate din locomotive au termenul de revizie depăşit şi iau foc - la propriu - pe şine. Sumele alocate pentru proiecte inutile se duc în buzunarele unor firme care au afaceri cu CFR-ul „pe toate liniile”.
În 2009, SNTFC CFR Călători a contractat lucrări de moderni­zare a unor vagoane de 1,5 mi­li­arde de lei (fără TVA), după ce în 2008 suma a depăşit 1,8 miliarde de lei (fără TVA). Deşi, potrivit legii, vagoanele au termenul de casare de­păşit, conducerea societăţii de stat a luat decizia modernizării acestora. Politica CFR - de recarosare, nu de în­locuire a vagoanelor uzate cu altele noi - aduce profituri imense unor fir­me private ce se ocupă cu reparaţia echipamentului de cale ferată.
Situaţia dramatică se regăseşte însă la parcul de locomotive, mai bi­ne de jumătate din ele depăşind pe­ri­oadele de revizie. Angajaţii CFR se plâng că locomotivele iau foc pe şine, iar ritmul de reparaţii sau achiziţii este foarte lent. Astfel, CFR Călători rămâne fără unităţi de tractare, dar are vagoane cu aer condiţionat care vor rugini în depouri.

Cine trage miile de vagoane modernizate?
Dacă vagoanele au fost moderni­zate cu miile, fără a se ţine cont de traficul de călători sau de vreo previ­ziune pe termen scurt, mai mult de jumătate din locomotive sunt „expirate”. În 2009, CFR Călători a acordat contracte de peste 87 de milioane de lei pentru reparaţii la 27 locomotive, ceea ce înseamnă aproape un milion de euro pe locomotivă. Potrivit unui raport al SNTFC CFR Călători, aflat în posesia SFin, la nivelul lunii septembrie 2009, din 1.117 unităţi de material rulant de tracţiune (locomotive şi automotoare) 625 au termenul de introducere în reparaţii expirat.
Având în vedere că CFR nu are bani să repare locomotivele, iar mo­dernizările nu fac decât să mai prelungească durata de viaţă, singura soluţie recunoscută de specialişti este vânzarea masivă la preţuri concu­renţiale. La ora actuală, doar cele 120 de automotoare Desiro au până în zece ani vechime. 62 de locomotive au mai puţin de 20 de ani, restul de­păşind această durată de exploatare. Este de remarcat şi faptul că parcul CFR Călători are 146 de automotoare cu peste 60 de ani vechime şi o locomotivă din 2009, ce a costat aproape 10 milioane de euro, ce poate atinge 200 km/h, cumpărată de la firma Sof­tronic din Craiova. Această viteză nu va fi însă atinsă prea curând pe calea ferată românească.

Vechimea în exploatare, pe långă lege
Potrivit HG 2.139/2004, care se re­fe­ră la aprobarea „Catalogului pri­vind clasificarea şi duratele normale de funcţionare a mijloacelor fixe”, la capitolul mijloace de transport fero­viar atât locomotivele, cât şi vagoa­ne­le de călători şi de marfă au termenul de casare cuprins între 12 şi 18 ani. Cine pune în circulaţie aceste epave cu aer condiţionat? Autoritatea Fero­via­ră Română, care permite accesul pe liniile ferate pentru toate hâr­bu­ri­le, transferând principala activitate a societăţii în zona autorizării persona­lului CFR. Sindicaliştii de la CFR sus­ţin că aici este principala pro­blemă în ceea ce priveşte siguranţa feroviară. „Dacă AFER ar interveni şi n-ar mai permite funcţionarea cu ma­terial rulant în afara legilor, atunci nu s-ar mai moderniza vagoane şi nici locomotive, ci s-ar cumpăra, în funcţie de necesităţi şi de buget, locomotive, au­tomotoare şi vagoane noi, care ar permite un preţ decent pentru călător şi condiţii mai bune atât pentru perso­nal, cât şi pentru călă­tori”, spun re­pre­zentanţii Federaţiei Sin­dicatelor Transportatorilor Fero­viari.

E nevoie de alţi manageri
Fostul director al CFR, Laurenţiu Stoica - schimbat din funcţie în urmă cu trei săptămâni de Radu Berceanu -, crede că societatea este „îmbătrâ­nită”, iar şansele de relansare ţin de schimbarea totală a managementului. „Cu siguranţă, e nevoie de o echi­pă de management care să lucreze pentru redresarea societăţii, dacă se doreşte să se mai salveze ceva. Lo­co­motivele sunt vechi şi iau foc pe şine. Soluţia ideală era cea a automotoarelor, dar nu cum au fost cumpă­rate cele Desiro - pentru care mentenanţa este mai mare decât preţul unitar. Cred că acum CFR Călători nu-şi permite înnoirea parcului. Varianta cea mai bună pentru noi ar fi fost achiziţia automotoarelor second-hand”, spune Laurenţiu Stoica.
Pentru reparaţiile locomotivelor, Reloc SA a beneficiat de contracte în valoare de 42 de milioane de lei în acest an. Acţionarul majoritar al Re­loc SA este Confero SRL (93%) din Cra­iova, care o are în acţionariat pe Floa­rea Mondea, soţia fostului director al Electroputere Craiova. Acţionariatul mai este completat de ex-deputatul PRM Tudor Mătuşa, care a deţinut şi funcţia de director general la Reloc pâ­nă în 2004. Tot familia Mondea, prin fiica Oana Adriana Miulescu, este prezentă şi în acţionariatul SC Sof­tronic de la care CFR Călători a cum­pă­rat, cu 28 de milioane de lei, renumita locomotivă ce ar trebui să circule cu 200 km/h pe liniile ferate din România. Ca să închidem cercul in­te­reselor, amintim că la Electro­pu­tere administratori sunt azi Fathi Ta­her şi Nicolae Badea (acţionar la Dinamo).
În fine, la Remarul 16 Februarie, firmă deţinută de omul de afaceri Călin Mitică, apare printre acţionari şi numele ministrului Vasile Blaga, care susţine că a cumpărat pe Bursă 10.500 de titluri, la ora actuală preţul acestora fiind de 22 de lei pe acţiune.


 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Comentarii (4)

Pe banii statului s-au ingrasat multi neaveniti. Acum V Blidar, care acum citiva ani vindea lemne, are cu Astra cifra de afaceri de sute de milioane de E, si-a deschis banca, este nabab. Cel care l-a propulsat dindu-i preferential contracte, a fost vestitul Noaptes. Pretul vagoanelor facute de Astra a inceput cu 1,25 milioane de E/buc, cind toata europa vinde cu 550000E/buc. Cine a platit? Evident contribuabilul roman.

De sandu muncitoru pe 17.11.2009 la 08:14

Pe banii statului s-au ingrasat multi neaveniti. Acum V Blidar, care acum citiva ani vindea lemne, are cu Astra cifra de afaceri de sute de milioane de E, si-a deschis banca, este nabab. Cel care l-a propulsat dindu-i preferential contracte, a fost vestitul Noaptes. Pretul vagoanelor facute de Astra a inceput cu 1,25 milioane de E/buc, cind toata europa vinde cu 550000E/buc. Cine a platit? Evident contribuabilul roman.

De sandu muncitoru pe 17.11.2009 la 08:14

Pe banii statului s-au ingrasat multi neaveniti. Acum V Blidar, care acum citiva ani vindea lemne, are cu Astra cifra de afaceri de sute de milioane de E, si-a deschis banca, este nabab. Cel care l-a propulsat dindu-i preferential contracte, a fost vestitul Noaptes. Pretul vagoanelor facute de Astra a inceput cu 1,25 milioane de E/buc, cind toata europa vinde cu 550000E/buc. Cine a platit? Evident contribuabilul roman.

De sandu muncitoru pe 17.11.2009 la 08:13

Unde este fostul secretar de stat Axinia care spunea ca nu exista la calea ferata,sef,care sa oblige angajatii sa lucreze cu instalatii care pun in pericol siguranta circulatiei?Vreau sa va spun ca aceeasi situatie cu cea a locomtivelor se intalneste la CFR si referitor la linii,macazuri,intalatii de centralizare etc.Din pacate inginerii care coordoneaza mare parte din activitatea CFR nu sunt capabili,nu sunt pregatiti,nu vor sa schimbe ceva.Toata lumea se gandeste la ziua de bani si la afaceri.

De Didi pe 16.11.2009 la 06:28

Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net