Avem o nouă bancă românească: Banca Comercială Feroviară (BCF)

de Vasile Pop-Coman in Banci pe 12 Noiembrie 2009, 17:38

  • print
  • rss

Banca Comercială Feroviară (BCF), deţinută în proporţie de peste 90% de omul de afaceri Valer Blidar şi de grupul de firme Astra Vagoane controlat de acesta, îşi va începe activitatea în data de 23 noiembrie, urmând să ofere servicii universale, atât pentru persoane fizice cât şi pentru companii.
 
Noua bancă se adresează în principal companiilor din domeniul feroviar şi clienţilor acestora, cărora le va oferi produse şi servicii competitive şi flexibile, a spus preşedintele băncii, Petre Tulin.
 
De altfel, Valer Blidar a precizat că cele două societăţi de stat din domeniul feroviar, CFR Marfă şi CFR Călători, ar putea deveni anul viitor acţionari în cadrul băncii, cu participaţii de până la 10% din capitalul social, cu o valoare de 45 de milioane de lei în prezent. Valer Blidar deţine în total 90,5% din capitalul băncii, din care 39,5% direct şi 51% prin intermediul a două firme pe care le controlează, respectiv Astra Vagoane Călători (26%) şi SC Tristar (25%). Restul acţiunilor (9,5%) sunt deţinute de Atelierele CFR Griviţa Bucureşti.
 
Blidar a spus că pentru lansarea băncii au fost investite până acum 6,5 milioane de euro, urmând a fi deschise cel puţin 14 sucursale în primul an de activitate, în Bucureşti, Arad, Baia Mare, Timişoara, Constanţa, Oradea, Satu Mare, Braşov, Cluj şi Craiova.
 
În prima fază, banca va asigura servicii bancare de bază, precum deschiderea de conturi, de depozite şi efectuarea de operaţiuni, urmând ca ulterior să lanseze carduri şi să ofere şi servicii de creditare. Tulin a spus că în primul an de activitate banca se aşteaptă să atragă resurse în valoare de aproximativ 100 de milioane de euro, urmând ca ulterior instituţia de credit să acceseze şi surse de finanţare externe pentru a-şi putea extinde activitatea de creditare.
 
Potrivit planului de afaceri, banca va ajunge să realizeze profit din al treilea an de activitate, după ce în 2009 se aşteaptă pierderi mai mici de 3 milioane de lei, faţă de 4,5 milioane cât se prevede în planul de afaceri aprobat de BNR.
 
Banca precizează că va oferi servicii cu comisioane aflate „la nivelul minimal din piaţă”, precum şi produse flexibile, precum depozite cu scadenţa fixată de client, depozite cu dobândă plătită la termene indicate de client sau depozite cu dobânda capitalizată în avans.
 
Abonează-te
la newsletter

Abonează-te la newsletter şi săptămânal te vom ţine la curent cu cele mai importante informaţii!





Comentarii (3)

buna ziua,unde as putea depune un CV pentru o posibila angajare? un site,un nr. de telefon sau o adresa unde as putea sa ma informez cu privire la acest demers . va multumesc !

De eugenia pe 10.01.2011 la 11:54

o a alta laba trista!

De menumorut pe 21.11.2009 la 22:45

o laba trista

De gelu pe 21.11.2009 la 22:40

Adauga comentariu:

caractere disponibile
capcha

EDITORIAL

de Adrian Vasilescu

Banii nu vin niciodată după nevoi

Înainte de criză, cu deosebire în anii 2004-2008, societatea românească a avut iluzia unei creşteri a nivelului de bunăstare. Fiind­că în tot acest timp a consumat mai mult decât a produs. Dar banii din care popu­laţia plătea consumul nu erau din eco­no­mi­sirea internă. Erau adunaţi de către bănci, cu împrumut, din economisirea altor ţări. Achităm acum nota de plată.

»continuare



Acceptand sa utilizati acest site, declarati in mod expres si implicit ca sunteti de acord cu Termenii si Conditiile impuse de SC Saptamana Financiara SRL. Preluarea şi reproducerea informaţiilor şi imaginilor publicate pe site-ul www.sfin.ro se poate face doar cu respectarea Termenilor şi Condiţiilor.

© Copyright Saptamana Financiara S.R.L. 2005-2009
"Sfin" si "Saptamana financiara" sunt marci inregistrate ale S.C. Saptamana Financiara S.R.L.
® Powered by Gazeta Online & 3Waves Net