Vânzările Altex au scăzut, în primul semestru din 2009, cu circa 50%, la 83 milioane euro, de la 170 milioane euro în aceeaşi perioadă a anului trecut, a anunţat compania.
Pentru a doua jumătate a anului, reprezentanţii retailerului de electronice, electrocasnice şi IT&C se aşteaptă la vânzări de 104 milioane euro, de la o valoare de 174 milioane euro în intervalul iulie-decembrie 2008. În acest fel, Altex ar urma să înregistreze, pentru întregul an, vânzări de 187 milioane euro, comparativ cu nivelul de 344 milioane euro raportat anul trecut.
Afacerile companiei controlate de omul de afaceri Dan Ostahie au urcat anul trecut cu 8,5% faţă de 2007. Compania deţine magazinele Altex şi Media Galaxy. Totodată, Altex România este acţionar majoritar la producătorul de echipamente IT Complet Electro Serv şi la compania imobiliară Cometex. Din grupul Altex mai face parte şi compania de credite de consum Credex, unde 30% din acţiuni sunt deţinute de Raiffeisen Bank.
Potrivit unui studiu întocmit de compania de cercetare de piaţă Gfk, piaţa românească a bunurilor de folosinţă îndelungată a scăzut în primul trimestru din 2009 cu 33,4% comparativ cu acelaşi trimestru din 2008. Cele mai mari declinuri s-au consemnat la echipamentele de birou şi în sectorul foto, unde scăderea a depăşit 40%. Sectoarele electrocasnice mari, electronice şi IT au cunoscut şi ele diminuări, de aproximativ o treime, potrivit Gfk. Per total, piaţa românească de bunuri electrice a fost de 356 milioane euro în primul trimestru din 2009 - cea mai mică valoare din ultimii doi ani.