Cum poti vinde mai bine
de Ionel Blanculescu in Editoriale pe 17 August 2007, 00:00
Pentru ca ne indreptam „impreuna spre performanta", am sa va prezint in acest editorial cum se poate vinde mai mult si mai bine, astfel incăt afacerile dv sa prospere, iar pentru cititorii care inca nu activeaza in acest domeniu sa reprezinte un indemn sa o faca, numai astfel putăndu-se ajunge la prosperitatea mult visata.Sunt cunoscut ca unul dintre specialistii in managementul litigiilor, ca dezvoltator de afaceri, iar incepănd cu aceasta luna, prin extinderea activitatii mele in afaceri, ca specialist in comunicare, marketing, publicitate.
Mai multi actori ai pietei de afaceri autohtone m-au intrebat daca cred ca voi performa in acest nou domeniu, al comunicarii, PR, marketing. De fapt, ce reprezinta marketingul cu aceasta foarte importanta componenta, care este promovarea, publicitatea? Din punctul meu de vedere, reprezinta stiinta de a te racorda la piata, de a vinde, cu profit bun.
De-a lungul istoriei economice au existat doua abordari, iar incepănd cu anul trecut a intervenit si o a treia.
Prima abordare, valabila in economia centralizata, presupunea a produce, dupa care a vinde, ceea ce era extrem de dificil fara o cercetare prealabila a pietei, conducănd aproape fara exceptie la crearea de stocuri, adica la pierderi. Plastic, se spunea ca daca ne-am inchipui un fir de ata, la capete productia si vănzarea, era ca si cum am fi incercat sa impingem firul de ata, miscare de fapt imposibila.
A doua abordare, proprie economiei de piata, consta si mai consta inca in cercetarea pietei si producerea de produse si servicii, in functie de cerere, similar cu a trage firul de ata, ceea ce este perfect posibil.
O abordare mai noua, care este proprie economiei de piata si numai marilor companii si corporatii, este aceea ca subliminal sa patrunzi in mintea consumatorului si sa-i produci o nevoie, in functie de ce vrei sa vinzi. Ingenios si eficient.
Cei care au inteles „secretul" vănzarii de succes au reusit in afaceri si bine de tot. De fapt, in ce consta acest „secret"? In a accepta stiinta promovarii prin publicitate, reclama, PR sau alte activitati conexe si a rejecta empirismul care inca stapăneste paturi largi ale oamenilor de afaceri romăni. Acesta este si suportul pe care m-am bazat atunci cănd am decis sa-mi extind activitatea in domeniul publicitatii, relatiilor publice, comunicarii corporative.
Mai putin intereseaza ca acest domeniu imi este de fapt un hobby, ceea ce conteaza este sa atrag căt mai multi oameni de afaceri intr-un „club al performantei" in vănzari, in care ignorantii sau adeptii empirismului comercial nu au ce sa caute.
Pentru orice companie, promovarea corespunzatoare a produselor si serviciilor asigura cresterea cifrei de afaceri si a cotei de piata, visul oricarui comerciant. Promovarea reprezinta poate cel mai important „P" dintre cei 4 ai mixului de marketing - produs, piata, pret, promovare - care poate asigura existenta in conditii de profitabilitate a companiei. Cei care nu inteleg sau nu accepta importanta marketingului, in special a promovarii, mai devreme sau mai tărziu sunt condamnati sa iasa de pe piata: situatie de altfel valabila si in mediul politic, in cadrul marketingului electoral. Se observa cu ochiul liber ca adeptii acestei situatii, care au apelat la companii de comunicare specializate, au căsti-gat bataliile electorale. Atăt un produs sau un serviciu, căt si un politician, candidat pentru o functie publica locala sau centrala, se „vănd" dupa aceleasi reguli. Cine nu intelege aceasta axioma incearca pe propria-i piele, devenind, de regula, „candidatul de serviciu".
Iata de ce am intrat in acest fascinant domeniu al creatiei, al stiintei de a vinde, orice, oricui, in cele mai bune conditii.
Am sa va spun un mic secret: toata activitatea mea de păna acum s-a circumscris stiintei comunicarii, a marketingului, fiind un adept fara rezerve al acestei stiinte si vreau sa fiti convinsi ca rezultatele au fost intotdeauna pe masura asteptarilor.
Deci, la intrebarea „Cum poti vinde mai bine?", raspunsul ar fi: „Numai asa si nu altfel"!
Adauga comentariu:
SFIN ÎŢI OFERĂ
Cele mai proaste decizii din istorie
Din 30 august, Săptămâna Financiară vă propune cartea „Cele mai proaste decizii din istorie”, un veritabil catalog al greşelilor care au marcat istoria omenirii din cele mai vechi timpuri şi până în prezent. Scriitorul Stephen Weir vă invită într-un periplu incitant printre tragediile şi catastofele generate de decizii arbitrare ale unor conducători, pentru a le înţelege cauzele şi, mai ales, pentru a nu le mai repeta.

